“topa futbolli në internet rezultatet e parashikueshme topin”

Nje nga gjerat e  mira qe ka rrotacioni i pushtetit… fokusi ne gjera te reja. Kur erdhi Sala ne pushtet, kauza e madhe ne fillim ishte trafiku dhe tatimet. Mesa duket tani do jete kumari dhe… tatimet.

Paneli i ekspertëve doli në konkluzionin se ngjarje të tilla të pazakonta ndodhnin shpesh në ndeshjet e Skënderbeut. Në dy ndeshje, ajo kundër ‘Crusaders’ dhe ajo kundër ‘Sporting de Portugal,’ ecuria e ndeshjesh përshkruhet në këtë mënyrë:

Një nga aspektet e para që duhet të mbani në është besueshmëria e seksionit të pagesave. Jo të gjitha faqet i kthejnë fitimet tuaja në kohë. Nëse dëshironi të kontrolloni shpejtësinë e sistemit të pagesave të një faqeje, atë që mund të bëni është të depozitoni një shumë të vogël dhe ta tërheqni menjëherë. Kjo ju jep një ide të kohës që ju nevojitet për të arkëtuar fondet tuaja.

Megjithate Ministria e Financave gjykon pozitiv bilancin nga kendveshtrimi i informalitetit. Pikerisht fale operacionit Marrezia, sipas tyre, sot nuk ka me pika informale, bastet sportive para aksionit nuk paguanin taksa sepse nuk ishin te regjistruar, nderkohe qe tani paguajne rregullisht duke dyfishuar arketimet dhe te ardhurat. 

Prandaj, kazinotë e parë në internet duhet të shkarkohen. (Shkarko kazino). Kompani të tjera të kazinove që dolën pas Microgaming ishin ende kazino të zbritura. Playtech, Rival, RTG, VegasTechnology janë platformat e para të kazinove që vijnë në mendje.

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi është përballur sot me pyetjet e drejtpërdrejta të qytetarëve lidhur me punën në bashki dhe çështje të tjera. Ndër pyetjet që iu drejtuan Ademit nga ndjekësit…

Kete pyetje duhet t’ia drejtosh qeverise se ne anetaret e PPU-se kemi vetem celsat e kashtes. Por duhet te dish dicka se transfertat me te medha te valutes tek kompanite e huaja i kane bere dhe i bejne kompanite tona te basteve, keto jane e keqja me e madhe. Per ta kuptuar te tjeret (jo ti se me dukesh i mireinformuar), kompanite tona kur vjen puna tek loja e basteve live, pra qe vihen baste gjate kohes qe zhvillohet ndeshja , perdorin koeficiente qe jane rreth 10-15% me te ulta se te kompanive te huaja. Keshtu psh, nese ka gol per pjesen e mbetur te ndeshjes X kompania vendase e ka koeficientin 1.7 dhe nuk ka me gol e ka 2.0, ajo e huaja i ka perkatesisht 1.8 me 2.1. Kur lojtari vendos ta zeme 100 Euro per opsionin qe ka gol me shprese se do fitoje 70 Euro (100 x 1,7), kompania mbasi ja pranon bastin e luan menjehere kete shume, pra 100 Eurot on line me nje kompani te huaj qe po kete bast e ka me koeficient 1.8. Nese behet gol, pra nese basti fitohet, lojtari vendas fiton 70 Euro dhe kompania vendase fiton 10 Euro. Nese basti eshte vendosur per opsionin e kundert, pra qe nuk ka gol, atehere lojtari vendas humbet 100 Euro qe i fiton kompania e huaj, ndersa kompania jone as nuk humbet e as nuk fiton. Sic edhe e shikon e keqja qe po e perseris prape, vjen nga kompanite tona te basteve, te cilat ne mungese te konkurences krijojne keto deformime te tregut te koeficienteve duke stimuluar daljen e valutes jashte vendit. Mirpo kjo gje nuk mund te zgjidhet duke mbyllur mundesine e te luajturit ne kompanite e huaja se keshtu vecse sa i fuqizon me shume monopolin e caktimit te koeficiente kompanive vendase duke demtuar  lojtarin e basteve. Eshte njesoj si me monopolin e energjise elektrike qe sado qe ta rrise cmimin ti prape do e blesh sepse nuk ke alternative tjeter. Por nese kjo mase qe kerkon qeveria shoqerohet me ndryshim legjislacioni, ku te pranohen te licensohen ne Shqiperi me dege te tyre edhe kompani te huaja prestigjoze, (sic veprohet pershembull me dege te bankave te huaja qe jane licensuar ketu (Alpha bank psh), atehere do te kemi nje treg me te regulluar dhe kompetitiv. Pra nese ekziston deshira e mire per te zhvilluar konkurencen dhe biznesin e ndershem cdo gje regullohet, por nese duan te shikojne vetem bythen e tyre dhe te klienteve te tyre atehere varri leshte. 

-Evazioni fiskal me lojërat e fatit i ka kushtuar buxhetit të shtetit 900 milionë lekë në muaj dhe rreth 8.1 miliardë lekë brenda këtij viti. Mungesa e të ardhurave është rezultat i mungesës së kontrollit nga autoritetet fiskale dhe shmangia e bizneseve nga detyrimet. Lojërat e fatit që kanë operuar online dhe ‘kumaret’ që kishin pushuar Tiranën tani do të kalojnë në sitën e Njësia e Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit. Drejtoresha e këtij institucioni, Luneda Sufali zbardh skemën sipas të cilës do të vihen nën kontroll kumari, bastet sportive dhe online.

• Bota e internetit sot ka pushtuar të gjithë moshat e reja, sikundër dhe të gjithë futbollistët e ekipit të Elbasanit të cilët qëndrojnë në “Messenger” thuajse deri në orët e vona të natës.Një gjë e tillë e bëjnë sot Skerdi Bejzade, Armand Mehmetaj, por dhe lojtarë të tjerë, sidomos ata të huajt si p.sh., vëllezërit Nuhiji dhe Nikola Karçev. Ky i fundit në fakt që kur i ka ardhur bashkëshortja pranë me djalin e tij nuk është parë më në orët e vona të natës të dalë nëpër bulevard së bashku me dy vëllezërit Nuhiji, të cilët tashmë qëndrojnë që të dy deri në orët e vona të natës përpara internetit. Përsa i përket Mehmetajt, ai qëndron thuajse çdo natë deri në orën 00:01 të mëngjesit duke “chatuar”. Bejzade qëndron deri vonë pasi është i apasionuar pas basteve. Ai qëndron së bashku me Shetën e ndonjë tjetër dhe gjithmonë diskutojnë në internet-kafenë që ndodhet pranë Fakultetit Ekonomik për ndeshjet që luhen “live”.

Ben mire qe ia njeh meriten per mbeshtetjen publike, se te vetmin variant qe njohim deri m’tash eshte,o shkarkimi urgjent ne parlament (Ben Rakipi kur desh te merrej me Ilir Meten) ose horr (lavire) bulevardi.

3. Vendos baste rralle tek evenimentet sportive qe kane shume rezultate te mundshme (rezultati sakte, skuadra kampione, fituesi i gares tek F1, etj). Ne keto evenimente avantazhi i Bookmaker-ve eshte shume i larte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *