“një vend i besuar në lojëra elektronike të lojërave të fatit ndeshjen e futbollit botëror”

Eto’o rrëfen historinë e rrallë: I dhashë 4.500 euro një personi në rrugë dhe kur u ktheva… Samuel Eto’o ka zbarkuar prej pak ditësh në Turqi për të veshur fanellën e skuadrës së tij të 12-të (Konyaspor) dhe ka qenë protagonist i një interviste shumë interesante, që është publikuar në faqen e internetit “Abidianshoë”. Gjatë bashkëbisedimit me portalin e Bregut të Fildishtë, ish-sulmuesi i Inter dhe Sampdoria-s ka zbuluar një anekdotë të veçantë të dhjetë vitev…e më parë. “Në atë periudhë kam qenë në Bregun e Fildishtë dhe një ditë, pasi kisha bërë shopping me gruan time, një person kërceu sipër taksisë ku isha unë, – ka rrëfyer Eto’o. – Mendova se donte të më sulmonte dhe u tremba, por ai më qetësoi me mirësjelljen e tij. Dua të të pyes vetëm për një gjë, – më tha, – më pas do të jesh i lirë të thërrasësh policinë, por nuk jam këtu për të të sulmuar”. “Më shpjegoi se parkonte makinat, se kishte disa projekte dhe ëndrra, por se askush nuk donte ta ndihmonte ekonomikisht, – ka kujtuar Eto’o. – Pasi e dëgjova, i dhashë një cek prej 4.500 eurosh dhe i thashë të këmbenim numrat e telefonit sepse do të kthehesha në Abidjan pas 12 muajsh dhe nëse do ta kishte shumëfishuar shumë që i dhashë do ta ndihmoja me të vërtetë”. “Dy muaj para se të kthehesha në Bregun e Fildishtë, në 2008-ën, më telefonoi dhe më tha se i kishte shumëfishuar paratë. E takova përsëri në Abidjan dhe më tregoi dyqanin që kishte hapur me vegla pune dhe që e drejtonte vetë. U ndjeva krenar për të, njerëz të tillë të shtyjnë t’i ndihmosh. E ndihmova përsëri dhe ai punësoi 25 të rinj aty”.

Thyen masën e sigurisë në arrest shtëpie për kanabis, dhënë nga Gjykata e Apelit, ekzekutohet në atentat 32-vjeçari nga Shkodra. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Golem të Shkodrës ku mëngjesin e kësaj të…

Të tre trajnerët analizuan ndeshjen përmes luhatjes në lojën e lojtarëve, para së gjithash, ritmin e lojës dhe ngadalësimin e saj, rastet e lejuara për të goditur portën në raport me mesataren e rasteve në ndeshje normale apo shpejtësinë me të cilin lojtarët qarkullojnë topin në rastin kur janë në disavantazh. Termi statistikor kyç në këtë analizë është outliers që do të thotë, një e dhënë statistikore që del shumë përtej të zakonshmes. Fjala vjen, nëse mesatarja e goditjeve në portë për një skuadër është 5 brenda një ndeshjeje ndërsa në një ndeshje të dyshuar goditet porta 10 herë brenda dhjetë minutave të fundit, atëherë kjo statistikë konsiderohet jashtë të zakonshmes ose outliers.

1. Vendos bast vetem kur kuota eshte e larte duke e krahasuar me probabilitetin e mundshem te perfundimit te ndeshjes. Per shembull: Te luash nje skuader favorite ne fushen e vet, sado qofte kuota e ofruar, edhe shume e ulet, nuk eshte gjithmone nje ide e mire, edhe pse jemi shume te bindur qe skuadra do te fitoje.

Nuk te duket nje cike si shume kjo shifer? Shume them une, por ama une nuk eshte se nuk pranoj shifren. Thelbi i asaj qe dua te them eshte qe shteti e ka mekanizmin te kontrolloje se si jane bere transfertat jashte vendit, sepse ka nje ushtri me njerez qe duhet te merren me kete pune. Dhe kjo transferte mund te ndalohet , pra te kufizohet te themi nga 5000 per person ne 1000 qe e ul me ligj te pakten 5 here transferimin e qe njekohesisht dhe shifren qe luhet bast online.

“Vwin” do të jetë partneri zyrtar regjional, duke punuar me klubin në vendet aziatike për të nisur fushatë marketingu, dhe është versioni aziatik i “Bwin”, që ka qenë pjesë e logos së kuqezinjve nga 2006 deri 2010.

2. Vendosja e basteve vetem per zbavitje eshte OK, por duet te jemi te vetedijshem qe ne periudha afatgjata nuk sjell fisime. Per shembull: Te vesh bast nje ndeshje qe transmetohet ne mbremje ne TV, sigurisht qe nuk do te shtoje fitimet tuaja.

Ata na shkruan shumë recensione mbi zgjedhjet e tyre për bastexhinjtë, ku përfshiheshin gjëra si ofrohen merkatot e basteve, cilësi në shërbim, ofron bonusin dhe baste gratis, metodat e depozitimeve dhe tërheqjes së parave, gjithçka tjetër e këtij aspekti (traditë, histori, biseda, dhe ciladogjë) dhe vlerësimet personale të tyre të përgjitshme. Një recension i mirë për bastexhiun mund të ndihmojë bastëvënësin të vendosë të regjistrohet se tek cili nga bastexhinjtë e internetit në Shqipëri. Po aq të mira sa bisedat mes miqëve, ne kemi mbledhur këto recensione nga ekspertët tanë të basteve, në mënyrë që t’ju ndihmojmë të vendosni pa probleme. Për shkak se ka shumë  aspekte në shërbimet e basteve në internet, duhen eleminuar shumë informacione për të gjetur shërbimet më të mira që do t’u përshtaten nevojave tuaja mes basteve për futboll, gara kuajsh, shanse fikse bastesh, ndërtimi akulumatorve, baste live apo të shohësh ndeshjet live në internet.

@Roni : Tregu i basteve online ne keto vende ka ekzistuar edhe me pare,por ishte i palegalizuar.Tashme ky treg thjesht eshte legalizuar.Ne disa vende si Itali,France,kompanite e huaja u mbyllen me ligj  (sic propozon dhe shefi yne rama) me qellim qe te favorizoheshin kompanite vendase.Me presion nga EU u rihapen serish. Opened doors after EU pressure

Ndeshja tjetër shumë e dyshimtë ishte ajo e luajtur nga Skënderbeu kundër Dinamos së Zagrebit më 25 gusht 2015. Dinamo e kishte fituar praktikisht kualifikimin pasi kishte fituar ndeshjen e parë 1 me 2 në fushë kundërshtare ndërsa shënoi një gol në pjesën e parë. Papritur, nga mesi i pjesës së dytë, kur rezultati i përgjithshëm ishte 3 me 1 për Dinamon dhe Skënderbeu nuk kishte shanse reale për kualifikim, bastet shpërthyen në opsionin se në ndeshje do të kishte akoma më shumë gola. Dinamo e Zagrebit po luante ndërkohë me një lojtar më pak dhe e kishte siguruar kualifikimin. Një lojë e ngadaltë ishte ajo që pritej. Sistemi BFDS identifikoi mundësinë që bastvënësit e dinin se së paku një gol tjetër do të shënohej.

Kompanitë e basteve i monitorojnë edhe vetë në kohë reale flukset e basteve dhe zakonisht kur vërejnë flukse të pazakonta në një rezultat, fjala vjen, dikush vë një bast të majmë prej mijëra eurosh rezultatin 1×2, atëherë kompania e basteve e ul menjëherë atë koeficient dhe ofron koeficientë më të ulët për skuadrën e dyshuar në të ardhmen. Në këtë mënyrë kompanitë e basteve janë në gjendje të faktorizojnë të gjitha rreziqet, përfshirë edhe rrezikun e fiksimit të rezultateve në çmimet e shitjeve të basteve.

I riu  shkodran Florenc Beqiraj është rrahur barbarisht në burg dhe dergjet në një spital të Francës, ndërsa familjarët e tij në Shkodër janë të dëshpëruar dhe luten për ndihmë. Ato thonë se ambasada…

Keshtu ka deklaruar kreu i qeverise Edi Rama, ne nje dalje per mediat, ne mbyllje te mbledhjes se sotme te qeverise. Ai ka perseritur angazhimin e tij dhe qeverise qe drejton per lufte pa kompromis ndaj krimit ekonomik. 

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar se ne mbledhjen e qeverise është vendosur qe Ministrja e Inovacionit, Milena Harto, te ketë nen mbikëqyrje procesin për bllokimin e te gjitha faqeve te huaja te basteve ku për vite me radhe kane përfunduar kursimet e shqiptareve. Rama është ndalur edhe tek aksioni për bllokimin e lojërave te fatit një biznes i cili sipas tij ka lulëzuar fale lidhjeve me politikanet. Sipas Rames pas mbylljes se bizneseve te palicensuara edhe bizneset brenda kornizave te ligjit, duhet te përgatiten për rregulla te reja me te forta. 10 dite me pare policia e shtetit nisi bllokimin e bizneseve te paligjshme te lojërave te fatit dhe deri me tani janë bllokuar 2500 makineri.

Kryetari i komisionit të ligjeve Fatmir Xhafaj të vetmen zgjidhje për disiplinimin e lojrave të fatit sheh mbylljen e tyre. Por zëvendësministrja e financave Beqiraj tha se nëse do të vendoset moratorium për lojrat e fatit do të ishte një goditje për mijëra të punësuar në këto biznese. Një shqetësim ky që duket të ketë lindur në këto dy vitet e fundit, pasi në tetor 2013 qeveria u kishte shpallur Luftë totale lojrave të fatit. Një luftë që në vend që të bllokojë fenomenin, e ka shumëfishuar.

Kompanite shqiptare kane fitime marramendes jam dakord dhe ketu dalim tek ajo qe thote Rama krimi ekonomik sepse nje biznes bastesh qe luan brenda rregullave nuk ka fitim marremendes sepse praktikisht dhe matematikisht  eshte e pamundur!

Pra psh në qoftë se 20 veta kanë luajtur një ndeshje over 2.5 gol dhe 20 të tjerë under 2.5 gol, kompanisë nuk i intereson si do vi ndeshja sepse ka siguruar fitim para ndeshjes. Çbëhet tani sikur një ndeshje 30 veta kanë lozur over 2.5 dhe vetëm 10 under 2.5? Atëherë kompania rritë kofiçentin e under 2.5 që të afrojë lojtarë për ta luajtur këtë bast në mënyrë që lekët e lojtarëve që kanë lozur over të jenë njësojë me lekët e lojtarëve që kanë lozur under. Pra ofrohet mundësia për Sure Bet -Baste të Sigurta.

Karakteristika “Cash Out” (nxjerrja e pagesës) ju jep më shumë kontroll mbi bastet e juaja dhe ju lejon të tërhiqni shumën e luajtur përpara se evenimenti të mbarojë. Zakonisht, kur bëni një parashikim duhet të uleni dhe të prisni që ndeshja të mbarojë. Tani keni butonin “cashout” (nxirrni pagesën), tani keni mundësinë të monitoroni bastet e juaja dhe të tërhiqni shumën e luajtur në një pikë të ngjarjes.

Ka një larmi të madhe të basteve në ofertë në këtë sportsbook. Ata kanë të gjitha sportet më të mëdha të mbuluara me mosmarrëveshje në amerikan futboll, hokej mbi akull, basketboll, bejsboll, futboll, golf dhe tenis. Ata gjithashtu ofrojnë shanset për gara të tilla si kuaj, Futboll dhe sportet motorike. Plus, shanset për të gjetur, e shigjetat çiklizmit, të Gaelic futbollit, Rugby League / Bashkimi, Snooker, volejboll, vaterpol, sportet dimërore dhe gjithçka në mes.

Sipas policisë, persona ende të paidentifikuar nga uniformat blu, kanë vjedhur lokalin e basteve sportive në pronësi të E.N, vjeç 37, banues në Tiranë. Ata mësohet se kanë marrë një sasi lekësh, por pa e specifikuar vlerën e saktë.

Pikerisht,fenomeni ekziston si pasoje e disekulibrit momental te tregut.Ne greqi,arbitrazhi sportiv eshte shume i perhapur ,greqia eshte numri 1.Ka shume njerez qe e kane pune,sigurojne jetesen me kete gje.Aq shume merren me kte gje,saqe kane filluar te shperngulen ne shtete te tjera ,sepse ne greqi doli ligj i ri dhe tashme kompania e bastit takson klientin me 10% me qellim qe te reduktoje sadopak taksat ndaj shtetit grek.

“Afati per kete eshte se shpejti, ne baze te ligjit, e ne baze te ligjit te gjithe ata qe ushtrojne aktivitet te licensuar e jane te rregullt me derdhjen e detyrimeve do te zhvendosen nese nuk permbushin kushtet e distances”- tha Rama. 

ma ndalon pra me dash, lidhjen time me VPN, sepse komunikimi qe bej kalon nga çentrali i kompanise time te telefonit.  pastaj ata serveret qe merren me transferten pra VPN nuk jane ne hene. makina fizike te vendosura diku (dmth kompani te rregjistruara) jane dhe ato. pra edhe ato i binden nje legjislacioni te caktuar.

Haradinaj e Ahmeti “kokë më kokë” në Londër (Foto) By xurxull | February 27, 2018 0 Comment Haradinaj e Ahmeti “kokë më kokë” në Londër (Foto) Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, i cili po merr në Samitin e Ballkanit Perëndimor, të organizuar nga Banka Evropiane për Rindë…

Lumibet.com is tracked by us since July, 2012. Over the time it has been ranked as high as 437 999 in the world, while most of its traffic comes from Albania, where it reached as high as 383 position. It was owned by several entities, from LUMI ALBA KOS CORPORATION S.A. to STEPHEN BONNICI of PLAYBAY MALTA LIMITED, it was hosted by RIPE Network Coordination Centre, CloudFlare Inc. and others. While was its first registrar, now it is moved to FastDomain Inc..

Erëza Berisha nga Gjilani, e cila u godit nga një veturë derisa shkonte në shkollë, u varros sot në ditëlindjen e saj (Video) By xurxull | February 27, 2018 0 Comment Erëza Berisha nga Gjilani, e cila u godit nga një veturë derisa shkonte në shkollë, u varros sot në ditëlindjen e saj (…

Në këtë mënyrë, përpara se të angazhoheni për t’u bashkuar dhe për të luajtur poker në disa operatorë të site-ve të basteve, sigurohuni që specialistët të jenë shumë të besueshëm. Me rastin që rezulton të jetë një mashtrim i Operatorit, atëherë zhduket dëshira përmes argëtimit që ju mund të fitoni poker origjinale cash online. Mundohuni të mos mendoni pak në fazën e qytetit të basteve diskrecionale. Sepse ato ndikojnë prosperitetin tuaj.

Per website basteve, pyetja retorike, sepse ok, qeveria te bllokon aksesin tek tironsibet365.com, por ka pastaj tironsibet366, 367 etj etj. Teorikish cdo website mund te bllokohet, por te lindin 1000 tjera. Praktikisht sa je ne gjendje ti bllokosh te gjitha?

Manipuluesit e ndeshjeve nuk mund të thuhet se kanë absolutisht çdo gjë në dorë. Në disa raste, pavarësisht manipulimit, rezultati zhgënjen ndërsa manipuluesit kanë nevojë të llogarisin edhe ata probabilitetet e rrezikut. Kështu, ndonëse një ndeshje është më e lehtë të manipulohet me një rezultat të thjeshtë, koeficientët për rezultate të tilla janë më të ulëta dhe përfitimet e manipuluesve janë gjithashtu të ulëta. Për të nxjerrë fitime të mëdha, rezultati duhet të manipulohet në mënyrë precize, fjala vjen, duke përcaktuar se njëra skuadër humbet me më shumë se sa dy gola. Por në këtë rast, bastet bien akoma më shumë në sy dhe mund të kapen nga sistemi.

Kompania SportRadar grumbullon me frekuencë të lartë koeficientët e ofruar nga kompani të shumta bastesh në vende të ndryshme dhe sistemi i tyre dërgon një email sa herë që kompanitë e basteve i ndryshojnë koeficientët duke i çuar përtej një niveli të arsyeshëm. Analistët e kompanisë vendosin pas kësaj ta mbajnë nën monitorim atë ndeshje të caktuar për të cilën kanë ndryshuar në mënyrë të paarsyeshme koeficientët. Me raste, kompania dërgon për të ndjekur ndeshjen një agjent të vetin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *