“baste në internet lajmet e fundit të futbollit”

Një pjesë e mirë e ekspertëve të fushës së teknologjisë theksojnë se pavarësisht masës që do të ndërmerret nga qeveria për bllokimin e faqeve online të basteve, ekziston rreziku i rifutjes së tyre në sistem. Po ashtu një tjetër problematikë që shfaqet në këtë kuadër janë edhe lojërat online të fatit që gjenden në rrjetet sociale si Facebook-u. Ndërkohë, nga ana e saj, Ministria e Inovacionit pritet të marrë masa për të parandaluar rifutjen e faqeve online të basteve të bllokuara më para, përmes krijimit të një strukturë të re që do të mbajë në vëzhgim të gjitha këto site. Dy ditë më parë, Kryeministri i vendit Edi Rama, bëri të ditur se qeveria do të bllokojë uebsajtet e basteve, duke theksuar se shqiptarët nuk mund të humbasin më para që derdhen jashtë shtetit me baste online në uebsajte të huaja. “Kemi marrë vendim që përmes Ministrisë së Inovacionit të kërkojmë bllokimin e uebsajteve ku derdhen kursime të emigracionit për familje shqiptare në Shqipëri. Shifra që Shqipëria dhe shoqëria jonë humbasin në aventurën e basteve online në destinacione jashtë Shqipërisë brenda 1 viti varion nga 500 deri në 700 milionë dollarë. Shifër e papranueshme dhe formë e papranueshme për një vend evropian”, – deklaroi Rama. Ndërkohë lidhur me mënyrën se si do të bëhet i mundur ndalimi i faqeve online të basteve, Kryeministri theksoi: “Në asnjë vend të BE-së ku duam të integrohemi nuk ekziston në asnjë lloj proporcioni të krahasueshëm ajo që ekzistonte në Shqipëri. Shqipëria nuk ka nevojë për plagë dhe dhimbje krejtësisht të evitueshme. Plagë dhe dhimbje që krijohen nga një grusht njerëzish, duke thithur në mënyrë marramendëse në labirintet e këtij aktiviteti djem të rinj, adoleshentë, nxënës, studentë që në vend të shkojnë në shkollë, dergjen dyerve këtyre kazinove. Kjo do të shkojë deri në fund, jo vetëm bllokimin e pikave të paligjshme, por edhe me hartimin e një strategjie dalëse për të licencuarit. Shqipëria nuk mund të jetë vendi ku të luhet kumar”. Disiplinimi i lojërave të fatit online është një problem jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për shumë vende në Bashkimin Evropian. Të gjitha këto vende synojnë të kufizojnë aksesin në uebsajtet e basteve të paautorizuara jo vetëm për të kufizuar largimin e kapitaleve jashtë shtetit, por edhe për të mbrojtur qytetarët e vet nga faqe bastesh online false.

Rama e tha mjaft qarte qe bastet online do te mbyllen sepse perdoren nga krimi ekonomik qe demton te gjithe shqiptaret dhe jo vetem ata qe luajne e humbin baste online. Me nje fjale pastrohen para te ardhura ne rruge te jashte ligjshme!

O Grave po nuk kane per te mbyllur pikat e basteve sportive. Por vetem pikat e kazinove dhe te makinetave te fatit. Pra jane dy gjera te ndryshme. Perkundrazi me veprimn qe duan te ndermarin per ti mbyllur aksesin shqipetareve per te vendosur on line baste futbolli me kompani jo vendase, thjesht kerkojne ti shtojne klientelen kompanive vendase, pra tju risin xhiron dhe tregun. Pra nuk po mendojne per familjet e varfera, por po mendojne si tju risin klientelen bisnesit te basteve sportive ne Shqiperi. 

“Nuk vjen për surprizë që BFDS ka përshkallëzuar shumë ndeshje të Skënderbeut me një shkallë të lartë gjasash për manipulim ku përfshihen klube që kanë qenë ose nën presion nga z. Bode (Dinamo e Tiranës) ose të kontrolluar nga miqtë dhe kolegët e tij (KS Shkumbini). Kjo, bashkë me perceptimin tashmë famëkeq publik si fiksues ndeshjesh provon se ai është pjesë integrale e skemës së Skënderbeut,” vijon më tej raporti.

“Beteje pa kompromis dhe ne cdo kend rruge te Republikes se Shqiperise per t’i dhene fund ketij aktiviteti te zhvilluar ne menyre ilegale, por paralelisht do te ecim perpara shume shpejt me nje reforme qe do te percaktoje kufij shume te qarte edhe per pjesen legale te ketij aktiviteti, nderkohe qe po punojme per nje strategji daljeje per ata qe jane te licensuar dhe e ushtrojne brenda kufijve te ligjit ekzistues. Ky nuk mund te jete as legalisht aktivitet i se ardhmes se vendit. e ardhmja e vendit nuk mund te kete asgje te perbashket me bizhozin”- tha Rama.

muho.. nuk kame kohe te zgjerohem. Nuk i vjen as te maja e thoit   Rrumpalla  Tosit. C’lesh tatime thu ti e ndigjove se c’bonin me TVSH ?  Per rruget Nuk i ka paguar akoma kompanite qe kane bere punen.. Po ja kerkojne parate bashke me interesa – Edit 

Kompanitë online ofrojnë një gamë të gjerë për të zgjedhur bastin që do të të japë më shumë shanse për të fituar në një ndeshje apo lojë tjetër. Ju mund të luani ndeshje tek, të luani live gjatë zhvillimit të ndeshjes, të luani kudo që të jeni nga kompjuteri apo telefoni. Kompanitë online japin vazhdimisht bonuse të ndryshme që nuk i ofrojnë dyqanet e basteve të cilat kanë dhe kofiçentë më të ulët dhe fitim më të madh duke ndikuar në uljen e fitimeve të lojtarëve.

Bastet “antepost”, ne pergjithesi, propozohen nga bookmakerat ne fillim te nje kompeticioni (por edhe kur ato kane filluar) dhe i perkasin fituesit te kompeticionit, vendosjes ne renditje, zbritjes nga categoria, etj.

E pra ju e dini emrin e kur vjen puna për të parë tenis online. Sigurisht, e saj Wimbledon, ju do të gjeni të gjitha informatat e ndeshjeve dhe sportistët tuaj të preferuar të. Live @ wimbeldon gjurmët të gjitha videot e fundit të ndeshjes tenisit. Jo vetëm këtë, ju do të gjeni edhe radio jetojnë me-top nga-top komenteve. Pra, për të përjetojnë të gjitha videot e fundit e me cilësi të lartë nga të kampionatit të shikojnë Wimbledon.

Raporti, i cili u publikua në internet të premten, ngre akuza të rënda jo thjeshtë ndaj skuadrës së Skënderbeut, por edhe për ish-ministrin e Financave Ridvan Bode, i cili akuzohet se ka kërcënuar një trajner duke i kërkuar të humbasë ndeshjen, për presidentin aktual, biznesmenin Ardjan Takaj, ish presidentin Agim Zeqo, gjithashtu biznesmen, si dhe për një numër të madh lojtarësh, trajnerësh e personazhe të tjera të sportit dhe biznesit në Shqipëri.

Lotus ka prezantuar makinën e re me një dizajn që, ndryshe nga herët e tjera, është shumë sportiv. Vetëm 20 ekzemplarë janë prodhuar nga Lotus 3-Eleven, mjeti që peshon pak më shumë se 900 kg dhe që arrin…

Shumë njerëz kanë kritikuar vendimin e Di Biaggios, duke e cilësuar si kohë të shpërdoruar kot, pasi Italia ka nevojë të rinovohet sa më shpejt dhe ato 2-3 ndeshje që portieri legjendar mund të luajë, vetëm sa do të vonojnë

Sportbet.com është pjesë e grupit 5Dimes e sportsbooks, të cilët ishin të vendosur përsëri në 1996. Sportbet.com ofrojmë një përzgjedhje gjigand i linjave, disa nga shanset më të mira, 24-orë shërbim të konsumatorëve, payouts besueshme dhe transaksione të sigurta. Mjaft e mundësive bonus janë në dispozicion këtu për llogaritë e reja. Shënim, megjithatë, se në qoftë se ju jeni tashmë një anëtar sportsbook 5Dimes.com se ju nuk mund të hapë një Sportbe …

Sipas tij te gjitha kompanite qe jane te licensuara duhet te derdhin detyrimet e prapambetura, por duhet te pergatiten per te vepruar konform ligjit ne fuqi, ligj i aprovuar me pare qe percakton edhe vendndodhjen e tyre ne nje distance te percaktuar nga shkollat, spitalet, bankat e cfare tjeter kushtezimesh ka. 

Autoritetet policore në Slloveni dhe Kroaci finalizuan nëj aksion të përbashkët ndaj një rrjeti kriminal që kishte në fokus sportin, e që ishte bërë problem në vitet e fundit me korrupsionin, bastet ilegale dhe tentativat për të manipuluar ndeshjet.

Një ndeshje mes Partizanit dhe Skënderbeut e luajtur më 11 shtator 2014 u kap nga sistemi statistikor i UEFA-s si dhe nga një sistem statistikor tjetër i njohur si Starlizard, si ndeshje me “Probabilitet të Lartë Manipulimi”.

Nën akuzë janë disa lojtarë, të cilët analiza statistikore dhe teknike i ka nxjerrë si përgjegjës për fiksimin e rezultateve të ndeshjeve. Portieri, Orges Shehi, ish lojtari Renato Arapi që luajti për gjashtë sezone me Skënderbeun, mbrojtësi Tefik Osmani e të tjerë akuzohen se kanë qenë pjesë e skemave për fiksimin e rezultateve bashkë me presidentin Takaj, bashkë me ish-trajnerin . Organi i UEFA-s ofron si argumente mbështetëse faktin që skuadrat e futbollit në Shqipëri drejtohen ose janë të lidhura ngushtë me biznesmenë me aktivitet në fushën e basteve sportive si dhe për faktin se presidentët e skuadrave të ndeshjeve të dyshuara si të manipuluara, janë gjithashtu të lidhur me njëri-tjetrin në biznes apo në politikë. Raporti rendit lidhjet e Takajt me gjashtë kompani bastesh, përfshirë EuroBest, Star Bet, Top-Bast, SBObet, Baste-Live dhe Super Bast. Raporti vëren se presidenti i Skënderbeut Takaj është bashkëaksioner në kompaninë e basteve Star Bet me presidentin e Partizanit, biznesmenin Gazmend Demi.

Dakort,prokuroria,po e gjithe ngjarja perceptohet se po ja “fut” Rama,sidomos nga perkrahesit e Gjikes.Kjo ka te beje me mendesine qe mbizotron ketu,qe prokuroria s’mund te beje asgje, pa uzdajen e politikes.Raama ka te “drejte” per faktin qe ke thene me poshte.

PARASHIKIMET E NDESHJEVE PER SOT. PARASHIKIME NDESHJESH FUTBOLLI. BASTE ONLINE. NDESHJET LOZEN NE KOMPANI BASTESH NE INTERNET. LOZNI NE 10BET DUKE PERFITUAR BONUS DERI 200 EURO 1) Nice vs SCO Angers – […]

@kuazo qeveria nuk ka ndermend te mbylle pikat e basteve por ka ndermend ti rregulloje me ligj. Edhe kjo do te thote qe jo mbylljen e tyre por medoemos reduktimin e tyre ne mase. Pra ato pika bastesh qe jetonin ne te zeze dhe qe ishin hapur pa zbatuar ligjin do mbyllen. 

Parashikimet e ndeshjeve të pesë kampionateve kryesorë europianë, si Seria A, Premier League, Primera Division, Bundesliga dhe Ligue 1. Parashikimet janë marrë nga faqet e specializuara italiane të basteve.

Raporti prej 93 faqesh i Organit të Kontrollit, Etikës dhe Disiplinimit të organizatës europiane të futbollit UEFA paraqet një hetim të thelluar mbi manipulimet e ndeshjeve të Skënderbeut të Korçës për qëllim vënien e basteve sportive si dhe për lidhjet mes futbollit, politikës, industrisë së basteve në Shqipëri dhe nëpër botë si dhe personave me dënime penale në trafikun ndërkombëtar të drogës.

Një nga aspektet e para që duhet të mbani në mend është besueshmëria e seksionit të pagesave. Jo të gjitha faqet i kthejnë fitimet tuaja në kohë. Nëse dëshironi të kontrolloni shpejtësinë e sistemit të pagesave të një faqeje, atë që mund të bëni është të depozitoni një shumë të vogël dhe ta tërheqni menjëherë. Kjo ju jep një ide të kohës që ju nevojitet për të arkëtuar fondet tuaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *